santa maria - modelships/modely lodí

Stránky lodního modeláře
Přejít na obsah
                    Santa Maria
"Santa Maria" byl první model, který jsem postavil někdy ve svých šestnácti letech. To bylo v šedesátých letech a podle toho vypadaly plány. Model byl slepovaný tehdejším modelářským lepidlem a po těch čtyřiceti letech se ho nedalo při čištění ani dotknout. Začal se rozpadat a tak jsem se rozhodl pro celkovou rekonstrukci.
Sehnal jsem plány v několika variantách a rozhodl se pro plány které kreslil pan H.E.Adametz a o kterých se říká, že jsou asi nejlepší ze všech dostupných. Protože se jednalo o rekonstrukci a částečnou přestavbu starého modelu, musel jsem se uchýlit ke kompromisům, jinak bych musel model stavět úplně nový.

30.7.2007
Pustil jsem se do rekonstrukce modelu "Santa Maria".  Zůstal vlastně pouze holý trup. Horní část trupu jsem nově opatřil plaňkami, abych zakryl nesmyslné otvory v bocích, které si pravděpodobně vymyslel autor českých plánů. Rekonstrukcí procházejí i paluby, kde v přední části přibyl trámec sloužící k uvazování kotevního lana, nové průvlaky, oplaňkování vnitřních stěn boků, svislé žebrování vnitřních stěn, nový vzhled zadního zrcadla, veškeré úvazníky, kolíkové lavice, ukotvení napínacích kladek provazových žebříků včetně vlastních kladek.
22.10.2007
Sestavil jsem si mechanické stáčení lan, což značně zrychlilo přípravu lanoví. Stočil jsem si lana provazového žebře a začínám navazovat na hlavní stěžeň.
Šití plachet - základ na šicím stroji a lemování ručně.
Dost času zabrala výroba kladek a navázání plachet na ráhna. Věším jednotlivé plachty na stěžně a navazuji ovládací lanoví.
"Santa Maria" je v podstatě dokončená, chybí vyrobit pouze kotvy. Vyrobil jsem nový stojan a dostane také svoji vitrínu, aby se zabránilo usazování prachu.
Návrat na obsah